YAKALANAN EN BÜYÜK REKOR BALIKLAR

2009-12-03 22:58:00


     DÜNYANIN EN BÜYÜK SAZAN BALIĞI
Dürüstlüğüyle tanınan, Almanyalı Emir Caro isimli kişi, yakaladığı pullu sazan balığıyla, dünyanın en büyük pullu sazan balığını yakalamış oldu. Guinness Rekorlar Kitabına girmeye
hak kazanan adam, 3 yıldır bu balığı kovaladığı ortaya çıktı.

 


Yakalanan en büyük kedi balığı - Tayland
Bir kutup ayısı büyüklüğünde olan bu kedi balığı yaklaşık 2.7 metre uzunluğunda. Balığı yakalayan köylüler bu dev balığı canlı tutmak için her ne kadar ellerinden geleni yapsalar da, ölen balık yine köylüler tarafından afiyetle yenildi. Bilim adamları bu balığın 1981 yılından beri yakalanan en büyük kedi balığı olduğu ve neslinin tükenmek üzere olduğunu belirtti.


Yakalanan en büyük vatoz - Tayland
Tatlı suda yaşayan bu vatoz tam 256 kilogram ağırlığında. Thai gölünde yakalanan bu balığı botun içine alabilmek bir grup balıkçı tam iki saat çalıştı. Bu dev balık tatlı suda yaşayan en büyük balık ilan edildi.


Yakalanan en büyük som balığı - Kaliforniya
Kaliforniya’daki bir tatlı su gölünde yakalanan bu som balığı 1.25 metre boyunda ve yaklaşık 45 kilogram. Normal bir som balığı ise yaklaşık 10-15 kilo arasında değişiyor. Bu som balığı, alabalıklar üzerine araştırma yapan bir grup biyolog tarafından yakalandı.


Yakalanan en büyük yılan balığı - Rhode adası; New York
Bir grup balıkçı normal seyrinde avlanırken, 15 kilogram ağırlığında ve 1,5 metre uzunluğunda bir yılanbalığı ile karşılaştı. Bu balığın çapı ise tam 30 santimetre!

 

Dünyanın en büyük köpek balığı Çin’de yakalandı

Görenlerin dehşetle baktığı köpekbalığı 10 metre uzunluğunda 1.5 metre genişliğinde 6 ton ağırlığında.Batı Çin’deJiangsu bölgesinde yakalanan Dünyanın en büyük köpek balığı bir Çin işadamı tarafından 13 bin USD dolara satın alındı.Guiness rekorlar kitabına girecekbüyüklükteki Köpek balığı şu ana kadar yan büyük köpek balığı olarak tarihegeçti.

ABD 'nin ada eyaleti Hawaii'de düzenlenen Uluslararası Balık Tutma Festivali'nin 49'uncusunda, 441 kiloluk dev bir kılıç balığı yakalandı. Dev balık, turnuva dahilinde yakalanan en büyük ikinci balık oldu. En büyük balık, 1986'da yakalanan 481 kiloluk kılıç balığı olmuştu. Avıyla poz veren Robert Dudley, balığı yakalamasının iki saat 20 dakika sürdüğünü söyledi.


 Idaho Ashton Nehri/Amerika'dan

  Erzincan Karasu Nehrinde balıkçılar tarafından 70 kilogram ağırlığında Turna balığı yakalandı
Yakalanmış Büyük Balık Resimleri 

Hatay’ın İskenderun ilçesinde zıpkınla avlanan Servet Kök, 42 kiloluk akya cinsi balık yakaladı. İskenderun Balıkadamlar ve Doğa Sporları Kulübü sporcusu Servet Kök, yakaladığı 42 kiloluk akya ile objektiflere poz verdi.

 

45 dakika balıkla mücadele ettiğini belirten Kök, “Son yıllarda körfezin kirlenmesi yüzünden balık bulmakta zorlanıyorduk. Artık eskisi gibi bol balık avlama imkanımız yok. Böyle giderse balık neslinin akvaryumlarda devam edeceğini düşünüyorum. Bu balığı görmem ve vurmam tamamen kısmet eseri oldu. Arsuz’un Kale köyü açıklarında yine daldığım sırada 23 metre derinlikte bu dev akya ile karşılaştım. Balık oldukça büyük ve güçlü olduğu için beni oldukça yordu. Balığı vurduktan sonra 45 dakika kıyıya çıkabilmek için çok mücadele ettim” diye konuştu.
AHMET SEHER

 
en büyük piranası
KARS- Sarıkamış İlçesi yakınından geçen Aras Nehri'nde bir balıkçı, oltayla 100 kilogram ağırlığında ve 2 metre 10 santim uzunluğundaki dev yayın balığı yakaladı.
Ağrılı balıkçı Cevdet Çobankent, avlanmak için bayram öncesi Aras Nehri'ne gitti. Oltasına dev bir balık takılan Çobankent önce heyecanlandı. Büyük bir sabır ve ustalıkla dev balığı kıyıya çekmeyi başaran Cevdet Çobankent, avladığı diğer balıklarla birlikte Ağrı’ya getirdi. Çobankent, balığı parçalara bölüp satmadan önce gösteri yaptı. Dev yayın balığını görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Balığı yakından inceleyen vatandaşlar, “Balık pazarında bugüne kadar böylesi büyük bir balığı görmedik” dedi.
Yayın balığını güçlükle kıyıya çektiğini belirten Cevdet Çobankent şunları anlattı:
“Balık oltaya takıldığında çekmek istedim ama gelmedi. Arkadaşlarımdan yardım istedim. Yaklaşık 2 saat uğraştıktan sonra kıyıya çıkarabildiğimiz balığı görünce şaşırdık. Daha önce de büyük balıklar yakalamıştım. Ancak bu kadar büyüğünü ilk defa gördüm. 
 Tayvan'da; yerli bir balık avcısı olarak geçinen aynı zamanda gelen yabancılara çevreyi tanıtan
Kik ismindeki genç ve arkadaşı avlanırken bir sazan balığı yakaladılar. Balığı çekmeye
çalıştıklarında bayağı zorlanan bu 2 arkadaş ilk önce bir yere takıldığını zannetti fakat
suyun altına daldıklarında 127 kg.'lık balığı yakaladıklarını fark ettiler. 2 arkadaşın ağırlığı 120 kg'ın
altında idi. Yakalanan bu sazan balığı Dünya rekorunu şu anda ele geçirdi

11732
0
0
Yorum Yaz