FUTBOLDA PAS ŞUT ÇALIM FUTBOLUN TEMEL TEKNİKLERİ

2010-09-05 19:39:00

 

 

FUTBOLUN TEMEL TEKNİKLERİ
 

Futbolcu antrenmanı
Futbolun çeşitli yapı taşlarının bilinçli ve yaşa uygun olarak antrenmanı:
Futbolun yapı taşları dört maddeden oluşur.
1. TEKNİK

a) Koordinasyon, b) Dripling / Çalım, c) Pas ve şut teknikleri ,

d) Top kontrolü, e) Kafa vuruşu, f) İkili mücadele, g) Kaleci teknikleri.

2. TAKTİK

a) Bireysel taktik, b) Grup taktiği, c) Takım taktiği.
Bireysel taktikte:Hangi mevkide oynanıyorsa o mevkinin özelliklerini bilmek ve uygulamak gerekir,ve hocasının maç içersindeki yapmasını istedikleridir.
b-Gurup taktiği:
3. KONDİSYON
a) Dayanıklılık, b) Kuvvet, c) Sürat, d) Hareketlilik.
4. PSİKOLOJİ

a) Algılama, b) Motivasyon, c) Heyecan
SALONDA TEKNİK ANTRENMAN

1. Teknik becerilerin yaşa uygun eğitimi için, temel antrenmanın öneminde olduğu gibi, etkililik ve oyun başarısı için mükemmel bir tekniğin değeri, gözardı edilemez.
2Uzun süre devam eden bir antrenman boyunca her temel teknik, bir çok tekrarlarla çalışılmalı ve sonunda da oyun şekilleri içinde rakip baskısı altında kullanılarak pekiştirilmelidir.
3. Kış aylarında salon, alıştırma ve oyun şekilleri içindeki teknik antrenman için üst düzeyde olanaklar sunar. Sınırlanmış oyun alanı, takımla oyunlar ve salon zemini, oyun temposunu yükselterek teknik mükemmellik 4. Ayrıca rüzgar, yumuşak ve kaygan zemin ve soğuk gibi rahatsız edici koşullar olmadığı için önemli ölçüde optimal bir teknik antrenman için de geçerlidir.
Mudafa:,
(Kademeye girme,rakibi karşılama ve opsayt pozizyonları)orta saha ve forvet oyuncularının ortak hareketleridir.

Orta sahanın görevi:

kendi alanında top rakipte ise pres yapıp topu rakibin rahat kullanmasını önlemek(Müdafasına yardım)ve forvet oyuncularına olumlu pas trafiğini yönlendirmek ,rakip müdafanın arasına pas atarak,karşı takımın müdaafa dengesini bozmak,gerektiği zaman kontra top atarak,forvetini kontraatak hucumuna kaldırıp ve müsait vaziyette topla buluşturmaktır.
Bu özellikleri kazanmak için,top kontrolünün en üst düzeyde olması,kondisyon olarak hazır ve futbol zekası dediğimiz ani karar verme duyusunu geliştirmesi lazımdır.
Bu gurupların birbirlerini iyi tanımaları ve uyumları şarttır.

Takım Taktiği:Teknik drektörün sorumluluğundadır.

Bazı teknik adamlar kendi sisteminden taviz vermezler ve hep aynı sistemle takımını oynatırlar,yerine ve karşı takımın gücüne göre sistem değişikliği tercihi kullanılması,deplasmanlarda da bu sistem gözden geçirilir ve önlemler alınır.
DRİPLİGN ÇALIM:.
Ayaktan ayırmadan top sürüş: Dripling yaparken, topa vurma bacağıyla mümkün olduğunca sık, temas edilir ve ayaktan top fazla açılmadan topa kontrollü olmak gerekir.
Bu top sürüşü ayağın üst kısmı ile yapılırsa top kontrolu daha kolay olur ve bu hızlı top şürüşü esnasında pas verebileceğin takım arkadaşları da kontrol edilmesi temel kurallardandır.( Baş yukarda)
Göz toptan ayrılır ve yaklaşık 3 m kadar topun önündeki zemine bakılır..
. Vücut top ile rakip arasında tutularak top güvenceye alınabilir.Bu harekete futbolda topu saklama denir. Top daima rakibe uzak ayakla sürülür.
4. Çalım, bilinçli yapılmalıdır ve rakibin kapattığı tarafa doğru çalım atmak doğru bir hareket değildir.çalımı atarken dikkat edilecek bir hususta vucut çalımıdır ve önce rakibin dengesini bir tarafa yatırıp,ters taraftan ,ani bir hareketle geçilmesi gerekir.hep aynı ayakla çalım atılmaz,rakibin pozizyonuna göre gerekirse sağ ve sol ayakla çalım atılmalıdır.
Durarak çalım atılmaz,topla hareket halinde olmak lazım ve rakibin üzerine giderek,topun üzerinden bir ayağınızı atarak,şaşırtma hareketi yapmanızda,rakibinizi rahat geçmekte kullanılacak bir tekniktir ve dengenizin bozulmaması gerekir.
Çalım atarken,rakibin duruş veya geliş şeklini iyi hesaplayıp o şekilde nerden geçileceğine önceden ve çok çabuk düşünerek uygulamak gerekir .
Çalım attıktan sonra rakiple aradaki mesafeyi açmak için çabuk olmak gerekir (Topu sürme hareketi)

PAS VE ŞUT TEKNİKLERİ

1. Top ile ayak arasındaki net bir temas yüzeyine dikkat edilmelidir.
Takım arkadaşınıza verdiğiniz pas,onun tarafından kolay kotrol edilir olması gerekir,artık günümüz futbolunda ayağa pas geçerlidir.(Kontrol edilmesi kolay toplar.) ve pas verdikten sonra tekrar oyun içinde kalmak için boşa çıkılarak pas alışveriş pozizyonun içinde olmak gerekir.
2. Vurma ayağı, vuruş şekline göre gerdirilip (ayak ucu yeri göstermelidir) ya da bükülür (ayak ucu bileðe çekilir) kilitlenir!
3. Vurma bacağı, topa vuruşun arkasından savrulur.sol veya sağ ayak,hemen topun hizasına konur,böylece daha hızlı şut çekme imkanı olur.
ayağımızın içi,dışı ve üst'ü ile topa vuruş tekniklerimiz oturuncaya kadar devamlı çalışmak gerekir.
Bu çalışma duvar karşısında yapılırsa daha faydalı olur.Duran toplar ve hareket halindeki toplara vuruş antremanları ayrı ayrı yapılmalıdır.
Ayağımızın içini ve dışını güzel kullanmalıyız ,plase ve falsolu vuruşlar ayağın içi ve dışı ile yapılır.
Topun yerle buluştuğu anda kalcadan düz sallanan bacak raketleme(Tenis raketi ile yerden zıplayan tenis topuna vurulan pozizyon)
denilen tekniktir ve topun daha sert gitmesi için yapılan bir vuruştur.
4. Kaleye şut bilinçli olarak ve boş köşelere isabetli atılır.(Kaleci takip edilmelidir ve uzanamayacağı köşeler hedef alınmalıdır.)
Vole:Yanlardan gelen ortalara top yere düşmeden,vucudumuzu yana yatırarak,ayağın üstü ile yapılan vuruştur.
5. Daima bir pasa doğru, karşı gidilir,eger tpola buluştugunuzda,rakibe sırtınız dönükse,topu saklamanız ve rakibinizin topa müdahalesini engeleyici bir vucut pozizyonu olmanız gerekir.
TOP KONTROLÜ
1. Topa doğru gidilerek temas edildikten sonra, ayak hafif geri çekilerek yumuşatılır.
Bel hizasında gelen toplar,dizimiz ile yumşatılıp, kontrol altına alınır.
Top kontrolu çalışması için ayakta top sektirme,yanlız top yukarıya kalkacak şekilde yapılması gerekir ve topa diz,kafa,göğüs ile mudahale ederek sektirme antremanı yapılmalıdır.
Bu çalışma sistemi top kontrolünü en üst seviyeye çıkarmak için idealdır.
2. Yerden gelen toplarda, ayak hafifçe kaldırılarak, ayağımızın içi ile topun ayak üzerinden atlaması önlenir ve top kontrol edildiği zaman oyuncunun %.100 kendi kontrolu altında olması lazımdır.
Kontrol edilen top vucuttan,çok ileride olmaması gerekir
3.Pozizyona göre, top rakipten uzak boş alana götürülerek kontrol edilir.
4. Yüksekten gelen toplar yerde zıplatılmaz. Bu zaman kaybı demek olur, topun uzağa sıçrama şansı artar ve rakibe avantaj sağlar.
Böyle topları gögüste yumşatıp,yere indirmek gerekir veya ayağın üstü topla havada buluşup,aşagıya indirilir.
KAFA VURUŞU
Kafa vuruşlarını(Kişisel çalışmalarda,Futbola yeni başlayan küçükler için.) daha hafif olan voleybol topu ile yapılırsa sağlık,kendine güven ve topa kontrollü vuruşlar da daha iyi randıman alınır.
1. Çene kafa vuruşu anında göğüse çekilerek, ense kasları gerdirilir ve vucut bir yay şeklini alarak topla kafanın buluşmasında ileri doğru itilir.
Bu şekildeki vuruş tekniği topun daha sert gitmesine neden olur.
2. Gözler mümkün olduğunca açık tutularak, kendine doğru gelen top gözlenir. (topun arkasından bakılır) kafa toplarına çıkmada ki en büyük dikkat edilecek konu zamanlamadır(Tayming)Topla nerede buluşacağınızı hesaplıyarak,ona göre zıplamak gerekir.
3. Topa en yüksek sıçrama noktasında vuruş yapılır!
4. Topa karşı uzak mesafeden gelinir.kafa topuna çıkmadan önce
yine rakibi ve vucudunu kontrol etmek gerekir ,havaya zıplandığı zaman rakibe faul yapmamak için kontrollü olunmalıdır,
   
daha yükseğe zıplayabilmek için sırt kaslarını ve gögüs kaslarını güçlendirici antremanlar yapılmalıdır.
 

 

 

Kornerlerde devamlı hareket halinde olunmalı ve rakibin markajından kurtulmak gerekir.
Bir insan sabit olduğu yerden fazla yükseğe zıplayamaz,topa iki metre veya mesafe ayarlamasını yaparak gelinirse daha yükseğe zıplayarak,rakibinden, avantajlı pozizyona geçilir.

  CENGİZ DAMAR

 

 

15046
0
0
Yorum Yaz