CENDAM
23 Takipçi | 0 Takip
Kategorilerim

İNGİLİZCE

Hayvanlar

Şiir

Müzik

CENGİZ DAMAR:ÖYKÜ VE HİKAYELER

Spor

HOBİ

Ünlüler

NEDİR

Sağlık

TÜRKİYE COĞRAFYA

HATTUŞAŞ YANIYOR-KELENDRİSTE AŞK

CENGİZ DAMAR MASALLARI

Aşk

KOVBOY MÜZİKLERİ

CENGİZ DAMAR= ŞİİRLERİM

CENGİZ DAMAR- MAKALELER

BİTKİLER

DEYİMLER VE AÇIKLAMALARI

HAREKETLİ GİF RESİMLER

MASALLAR

ALMANCA BURÇLARIN TANIMI

İNGİLİZCE FİLM ÖZETLERİ

İNGİLİZCE TÜRKÇE KİTAP ÖZETLERİ

ALMANCA KİTAP ÖZETLERİ

KİTAP ÖZETLERİ

ÜNLÜ ŞAİRLERİN ŞİİRLERİ İNGİLİZCE TÜRKÇE

İNGİLİZCE TÜRKÇE YEMEK TARİFLERİ

FRANSIZCA

Diğer İçeriklerim (1194)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (23)
Robots txt User-agent: Mediapartners-Google Disallow:
17 10 2010

FINDIK AĞACI VE FINDIK ÇEŞİTLERİFındık, huşgiller (Betulaceae) familyasından Corylus cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinin ortak adı.

 Morfolojik özellikleri

Basit, yuvarlak yaprakların kenarları çift dişli, ucu sivridir. Çiçekler yapraklardan hemen önce ilkbaharda açar. Bir evciklidir. Erkek çiçekler kedicik şeklinde 5-12 cm uzunluğunda sarı renklidir. Dişi çiçekler çok küçük, kış boyunca tomurcuklarda gizlenir, 1-3 mm uzunluğunda kırmızı renklidir. Nuks meyve 1-2.5 uzunluğunda 1-2 cm çapındadır, kabuğun etrafını tamamen veya kısmen kuşatan bir kadehcik bulunur. Kadehciğin şekil ve yapısı fındık türlerinin teşhisinde önemlidir.

 Türler

 Yetişme koşulları

Kışların ılık geçtiği nemli ve humuslu toprağı sever. Yıllık 1000-2000 metreküp(m3) kadar yağış ister.

 Türkiye'de yetişme alanları

Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye'de Trabzon, Giresun, Ordu illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80'i Karadeniz Bölgesi'nden sağlanır. Karadeniz Bölgesi'nden başka Marmara Bölgesi'nde de yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alır. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını karşılar.

 Fındığın faydaları

Çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır, varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir .En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.

 Fındık çeşitleri

Türkiye’nin en geniş çaplı fındık ağacı Bolu’nun Mudurnu İlçesi’nde bulundu. 19 metre boyunda ve 140 santimetre çapındaki doğal fındık ağacının ‘Anıt Ağaç’ kapsamında korumaya alınması için çalışma başlatıldı.

Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, ‘Anıt Ağaç’ olma özelliği taşıyan fındık ağacını Mudurnu İlçesi’ne bağlı Güney Felakettin Köyü Tepe Karakolu mevkiinde buldu. Orman mühendisleri, 19 metre boyunda ve 140 santimetre çapındaki fındık ağacının, Türkiye’nin en geniş çaplı doğal fındık ağacı olduğunu söylediler. Hala fındık veren ağacın ‘Anıt Ağaç’ kapsamına alınması için çalışma başlattı.

130 YILLIK

Orman Yüksek Mühendisi Mustafa Arslan, Bolu’daki en büyük fındık ağacının merkeze bağlı Merkeşler Köyü’nde 80 santimetre çapında 120 yaşındaki fındık ağacı olduğunu belirtti. Çorum İskilip’te çapı 131 santimetre ve boyu 20.5 metre olan, Afyonkarahisar’ın Dereçine mevkiinde 17 metre boyunda ve 130 santimetre çapında olan doğal fındık ağaçları bulunduğunu açıklayan Mustafa Arslan konuşmasına şöyle devam etti:

“Mudurnu yolu üzerinde Tepe Karakolu mevkiinde bulduğumuz 19 metre boyunda 140 santimetre çapında ve yaklaşık 130 yıllık doğal fındık ağacı, şu an için Türkiye’nin en geniş çaplı doğal fındık ağacı oldu. Tek gövdeli oluşu, bu fındık ağacının anıt ağaç olma özelliğini daha da artırıyor. Bu doğal fındık ağacının koruma altına alınması için Anıtlar Yüksek Kurulu’na bildirilmiştir.

203
0
0
Yorum Yaz
FINDIK AĞACI VE FINDIK ÇEŞİTLERİ