DOMİNO NASIL OYNANIR

2010-01-19 22:19:00


Üzerleri noktalarla işaretli 28 taşla oynanan bir oyun.

Bu taşların bir yüzü, siyah bir çizgi ile ortadan ikiye bölünmüştür, iki bölümde siyah küçük noktalar vardır. Bir tanesinde hiç bir işaret bulunmaz, altı tanesinin bir bölümünde hiç bir işaret bulunmamasına karşılık, öbür bölümlerinde, her birinde birden altıya kadar noktalar bulunur. Diğerleri de, bu şekil içinde, ikiden altıya, üçten altıya, dörtten altıya, beşten altıya kadar noktaları ihtiva ederler. En büyük noktalı taş iki bölümünde de altışar nokta bulunanıdır. Îki ya da dört kişi arasında oynanan eğlenceli bir oyundur.

Türkiye'de oynanan Domino oyunu,Avrupa ve Amerikada oynanan dominadan değişiktir.

Türkiye'de domino oyunu nasıl oynanır: Domino taşları, önce numaralı kısımları alt gelecek şekilde karıştırılır ve tek sıra halinde dizilir.İki kişi ile veya dört kişi ile oynanır.(Eşlide oynanır.)ve sıra ile üçer veya ikişer taş çekilerek,herkesin elinde 7 taş olur.

Kimin elinde6+6(Koca eşek denir.) varsa,oyunu o açar ve altındaki altılı ile oyuna devam eder,eğer 6+6 elde değilse,5+5 ile oyun açılır,bu şekilde oyun takip edilir,amaç rakibini oynatmama ve yerden,oyunu acacak,yani oynayacağı taşı üzerine kurulmuştur...
Taşların içinde ayaz denilen bir tarafı boş olanıda vardır.
İki tarafı boş olan taşa;Hep ayaz denir.
Domino bu coğrafyanın oyunu olmasına rağmen Avrupa ve Amerika'da rağbet gösterilen bir zeka oyun türüdür.
Yabancıların genellikle tecih ettikleri 5 ve 5 katlarının toplanması ile (Sayı alma Denir.)oynanan Domino türüdür.İkisinde de elde kalan sayılır.

CENGİZ DAMAR

 

3764
0
0
Yorum Yaz